Hallerowie
Ród Hallerów
Haller – to jedno z bardziej znanych nazwisk w Polsce. Według tradycji, Hallerowie przybyli do Polski w XV w. z Bawarii i tu się zadomowili. Jan Haller, przybył do Krakowa z Frankonii, księgarz i właściciel pierwszej w Polsce oficyny wydawniczej w XVI wieku. Marcin Alojzy Haller, bogaty kupiec krakowski nabył w 1795 Polankę, Facimiech, Gołuchowice, Grabie, Krzęcin, Trzebol, Wielkie Drogi oraz kilka innych majątków.W 1795 r. ród uzyskał od Franciszka II szlachectwo z predykatem von Hallenburg oraz herb.
- W 1805 r. Marcin Alojzy za jedynego spadkobiercę uznał syna, Józefa Franciszka, natomiast wydziedziczył córki Marię i Karolinę. Uważał bowiem, że popełniły mezalians, ponieważ wyszły za mąż za kawalerów niższego stanu, nie akceptowanych przez rodziców.
- Brat jednak okazał się bardziej wielkoduszny i około 1814 r, obdarował siostry częścią odziedziczonych dóbr :
- Maria Guntherowa z mężem Antonim dostała Facimiech i Krzęcin,
- Karolina Olearska z mężem Wojciechem – Wielkie Drogi z Trzebolem.
- Józef Franciszek Haller pozostawił sobie Polankę główną siedzibą rodową Hallerów, zmarł w 1850 r.
- Władysław, syn przejął po nim dziedzictwo, był on równocześnie kuratorem fundacji rodowej Hallerów w dworach Monowicach koło Oświęcimia.
- generał Stanisław Haller, syn Władysława był ostatnim właścicielem majątku w Polance.
na krzęcińskim cmentarzu znajdują się dwa groby rodziny Hallerów-
Alojzego Marcina Hallera zm.1824
i gałęzi Hallerów z Polanki.
=============================================================
Najwybitniejszymi z Hallerów byli:
generał Stanisław Haller Ritter von Hallenburg (1872-1940) z linii Polanka
generał Józef Haller von Hallenburg (1873 – 1960) z linii Jurczyce.
=============================================================
Stanisław Haller Ritter von Hallenburg
(kuzyn generała Józefa Hallera)
ur. 26 kwietnia 1872 r. w Polance Hallera pow. Podgórze, zm. w kwietniu 1940 r. w Charkowie – pułkownik artylerii C.K. Armii i generał dywizji Wojska Polskiego.
. W 1892 po zdaniu matury w Bielsku wstąpił jako ochotnik do jednorocznej szkoły oficerów rezerwy. W maju 1893 podporucznik rezerwy artylerii. Złożył podanie do zawodowej służby wojskowej, przyjęty w kwietniu 1894. W latach 1894–1918 w służbie cesarskiej, początkowo jako dowódca plutonu. W 1901 ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej w Wiedniu. Kolejno: dowódca batalionu, oficer sztabu korpusu, oficer Sztabu Generalnego. W okresie listopad 1912 – grudzień 1915 w stopniu majora, a później podpułkownika szef sztabu Twierdzy Kraków. W styczniu 1916 na froncie włoskim, dowódca pułku artylerii. W 1917 pułkownik. Koniec wojny zastał go na froncie włoskim, skąd wrócił do Krakowa i zgłosił się do Wojska Polskiego.
Początkowo objął funkcję zastępcy komendanta miasta Krakowa, a 18 listopada tego roku został szefem Sztabu Dowództwa Okręgu Generalnego „Kraków”.
7 lutego 1919 Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Józef Piłsudski powierzył mu pełnienie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP, a 1 stycznia 1920 awansował go na generała-podporucznika. Od sierpnia do września 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził 13. Dywizją Piechoty i Grupą Operacyjną. 10 września tego roku został mianowany generałem-porucznikiem z dniem 1 kwietnia 1920. W tym samym miesiącu objął dowodzenie 6. Armią we Lwowie, prowadząc ciężkie boje do zawieszenia broni 12 października 1920. Przyczynił się do pokonania 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego i wyparcia jej za Bug. Był członkiem Rady Wojennej.
W styczniu 1921 przewodniczył delegacji polskiej na rokowania w Bukareszcie w sprawach polsko rumuńskiej konwencji wojskowej. Po powrocie do kraju Inspektor Armii nr VI we Lwowie. Od 9 lipca 1923 do 16 grudnia 1925 (złożył dymisję) szef Sztabu Generalnego. Dymisja nie została przyjęta i formalnie nadal pozostawał szefem Sztabu Generalnego, jednak obowiązki pełnił gen. Edmund Kessler. W maju 1926 wyznaczony przez ministra Spraw Wojskowych gen. Juliusza Malczewskiego szefem sztabu wojsk rządowych.
Po przewrocie majowym 1926, jako przeciwnik Józefa Piłsudskiego, podał się do dymisji. Przeniesiony w stan spoczynku. Osiadł w rodzinnym majątku. Zajmował się pracą społeczną m.in. jako aktywny członek Akcji Katolickiej.
We wrześniu 1939, po wybuchu wojny oddał się do dyspozycji Naczelnego Wodza. Na wieść o najeździe sowieckim na Polskę 17 września 1939 r. mając 67 lat opuścił Polankę i podążył na tereny wschodnie do Lwowa, aby bronić ojczyzny. Nie posłuchał rad krewnych we Lwowie ostrzegających go przed pewną śmiercią z rąk NKWD i poszedł – jak im powiedział do – „swoich żołnierzy”. W 1939 został aresztowany przez władze radzieckie i uwięziony w obozie w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 w Charkowie.
Postanowieniem nr 112-48-07 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z dnia 5 października 2007 został mianowany pośmiertnie do stopnia generała broni Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Stanisław Haller jest patronem 5 batalionu dowodzenia w Krakowie (2 Korpus Zmechanizowany).
W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2011r. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej posadziło przed szkołą podstawową w Krzęcinie „Dąb Pamięci” gen. broni Stanisława Hallera. Obok dębu umieszczono pamiątkowy kamień, dąb został nazwany „Stanisław”.
===========================================================================
gen. Józef Haller de Hallenburg
(kuzyn generała Stanisława Hallera).
urodził się 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach jako trzecie z kolei dziecko arystokraty – ziemianina Henryka Hallera von Hallenburg i Olgi z Treterów.
Służył w wojsku austriackim. W 1903 roku poślubił Aleksandrę Salę, a trzy lata później urodził się jego syn Eryk. Pięć lat po ślubie Józef Haller wystąpił z wojska i zaangażował się bardzo aktywnie w polską działalność społeczną na terenie Galicji, a głównie w organizację „Sokół”, spółdzielczość oraz w polski skauting. W 1913 roku wraz z kolegami opracował wzory oznak i terminów harcerskich, z których wiele obowiązuje do dzisiaj. Szczególny wkład wniósł w stworzenie Krzyża Harcerskiego, proponując połączenie w nim wzoru Krzyża maltańskiego z polskim krzyżem Virtuti Militari.
Po wybuchu I wojny światowej współtworzył Legiony Polskie we Lwowie. Był naczelnym dowódcą armii polskiej we Francji (Błękitna Armia). 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał symbolicznego zaślubienia Polski z Bałtykiem. Był dowódcą frontu północnego, który w 1920 roku odegrał istotna rolę w odparciu bolszewików spod Warszawy.
W 1922 roku gen. Haller został wybrany na posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ówczesnymi przepisami musiał zawiesić swoją służbę żołnierza zawodowego. Jednak już w następnym roku, po zrzeczeniu się mandatu, powrócił do wojska na stanowisko Generalnego Inspektora Artylerii. Generał często krytykował Józefa Piłsudskiego. Po przewrocie majowym 1926 roku został zwolniony ze służby. W latach 1936-1939 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy. Od 1936 roku wraz z gen. Władysławem Sikorskim, Ignacym Janem Paderewskim i Wincentym Witosem współtworzył antysanacyjny Front Morges.
Po kampanii wrześniowej gen. Haller przedostał się przez Rumunię do Francji. Tam oddał się do dyspozycji gen. Władysława Sikorskiego, szefa tworzonego na emigracji rządu Rzeczypospolitej. W latach 1940-1943 pełnił w nim funkcje ministra oświaty.
Po zakończeniu II wojny Józef Haller zdecydował się pozostać na emigracji i osiedlił się na stałe w Londynie, gdzie zmarł 4 czerwca 1960 roku w wieku 87 lat, otoczony legendą „Błękitnego Generała”. Został pochowany na cmentarzu Gunnersbury. Dzięki inicjatywie polskich harcerzy jego prochy wróciły 23 kwietnia 1993 roku do Polski i spoczęły w krypcie w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie.