Archiwum - Historia

Profesor Stanisław Dobrzycki

Dodane 21 listopada 2016 przez Redakcja

 Stanisław Dobrzycki

(1875-1931)

30 marca 1875 r. w rodzinie organisty Marcina i Heleny z d. Junosza-Podoskiej
rodzi się w Krzęcinie najsławniejszy krzęcinianin Stanisław Dobrzycki,
historyk literatury, profesor i rektor Uniwersytetu Poznańskiego, slawista.

Tytuł jego pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1898r

O mowie ludowej we wsi Krzęcinie

Czytaj więcej »

Krótka historia Krzęcina koło Skawiny.

Dodane 15 lutego 2014 przez Redakcja

dokCaly1  Pierwszy dokument historyczny, w którym jest wzmianka o wsi Krzęcin pochodzi z 30 maja 1254 roku. Jest to akt wydany przez księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego, z którego wynika,  przynależność Krzęcina do dóbr ss.Norbertanek ze Zwierzyńca. Wszystkie dokumenty z lat wcześniejszych zaginęły, prawdopodobnie spaliły się w wielkim pożarze lub podczas najazdów Mangołów. Bardzo prawdopodobnym jest, że Krzęcin już istniał wiek wcześniej i był własnością księcia Jaksy, założyciela wspomnianego wcześniej klasztoru. Córka księcia Jaksy była drugą z kolei ksienią ss. Norbertanek, a Krzęcin był jej wianem posażnym.

Czytaj więcej »

Hallerowie

Dodane 15 lutego 2014 przez Redakcja

Ród Hallerów
Haller – to jedno z bardziej znanych nazwisk w Polsce. Według tradycji, Hallerowie przybyli do Polski w XV w. z Bawarii i tu się zadomowili. Jan Haller, przybył do Krakowa z Frankonii, księgarz i właściciel pierwszej w Polsce oficyny wydawniczej w XVI wieku. Marcin Alojzy Haller, bogaty kupiec krakowski nabył w 1795 Polankę, Facimiech, Gołuchowice, Grabie, Krzęcin, Trzebol, Wielkie Drogi oraz kilka innych majątków.W 1795 r. ród uzyskał od Franciszka II szlachectwo z predykatem von Hallenburg oraz herb.

Czytaj więcej »

Tatarzy w Krzęcinie?

Dodane 10 lutego 2014 przez Redakcja

herbKrzecinTatar W Krzęcinie zamieszkiwali Tatarzy -legenda to czy prawda historyczna? Nie wiadomo dokładnie, gdyż nie ma na to wiarygodnych źródeł pisanych. Ale …..

Czytaj więcej »